Millised on parimad lõuendiliistud?
Selleks, et tagada lõuendi ja sellele loodud kunsti pikaealisus, on oluline hoolikalt valida, millisest materjalist on tehtud lõuendiraam. Valikuid, mida teha, on mitmeid. Millisest puidust lõuendiliistud olema peaksid – kuusest, männist, haavast? Kas lõuendiliistud peaksid olema liimpuidust, sõrmjätkatud või hoopis mõlemat? Anname omapoolseid selgitusi ja soovitusi.
Millisest puidust lõuendiliistud valida?
Puiduliike, millest lõuendiliiste valmistada on mitmeid. Liiste saab teha nii okaspuust kui ka lehtpuust.
Okaspuudest on ennekõike valikus kaks puuliiki – mänd või kuusk.
Männist lõuendiliistud
Männist tehtud lõuendiliistud on kerged, vastupidavad ja tugevad. Männipuit on lihtsasti töödeldav – seda saab hööveldada ja lõigata nii, et lõuendiliistud tulevad ilma pindude ja murdumisteta. Samuti on männipuit hästi kättesaadav ning hea hinna-kvaliteedi suhtega. Võrreldes lehtpuust tehtud lõuendiraamiga on männist tehtud raam pehmem ning seda peab ettevaatlikumalt käsitlema, et vältida muljumisjälgede tekkimist.
Kuusest lõuendiliistud
Sarnaselt männist tehtud lõuendiliistudele on ka kuusest tehtud liistud kerged. Kuusk on üldiselt ka soodsam kui mänd ning lihtsasti kättesaadav puit. Kuusk on männiga võrreldes pehmem ning on seega vastuvõtlikum muljumistele. Võrreldes männiga ei ole kuusk nii vastupidav ning kuusest tehtud liistud kuluvad kiiremini. Väljanägemiselt on kuusk lihtsam ja puhtam. Nendele, kes eelistavad silmapaisatvamat puidumustrit võib kuusk jääda oma mustriga liiga tagasihoidlikuks.
Haavast lõuendiliistud
Lehtpuudest räägime lähemalt rohkem levinud haavast.
Haavast tehtud lõuendiliistud kerged, kuid samas siiski vastupidavad ja tugevad. Haavapuitu on lihtne töödelda, see ei murdu ega jäta teravaid servasid/pindusid. Samas on haab võrdlemisi pehme lehtpuu ning peab olema tähelepanelik, et mitte tekitada raamile muljumisjälgi.
Sõrmjätkatud lõuendiliistud, liimpuidust lõuendiliistud või hoopis kombo mõlemast?
On palju erinevaid põhjuseid, mis eelistada seda, et lõuendiliistud oleksid valmistatud sõrmjätkatud ja/või liimpuidust. Ennekõike tagab see lõuendiliistude vastupidavuse – liistud püsivad aja möödudes sirged ja tugevad, ei tõmbu kaardu ega kaota oma struktuuri. Räägime mõlemast pisut lähemalt.
Sõrmjätkatud lõuendiliistud
Liimpuidust lõuendiliistud
Liimpuidust lõuendiliistude puhul on puit lahti lõigatud ja seejärel taas kokku liimitud, hoides puitu liimi kuivamisel pressidega surve all. Selliselt töödeldud puit annab lõuendiliistudele palju häid omadusi.
Tugevus ja stabiilsus – liimpuidust tehtud lõuendiliistud on ülimalt stabiilsed ja vastupidavad. Liimpuidust lõuendiliistud ei tõmbu kaardu ning seetõttu sobivad sellisest puidust tehtud lõuendiliistud hästi ka suuemate lõuendiraamide valmistamiseks. Liimpuidust lõuendiliistude kastumisel on ka väiksem tõenäosus kanga lõtvumiseks raamil, kuna tugev raam pakub kangale head tuge.
Ühtlane ja professionaalne kvaliteet – liimpuidu tootmisel valmib väga ühtlase kvaliteediga materjal. See tagab ka lõuendiliistudele stabiilse kvaliteedi. Professionaalid kasutavad üldiselt liimpuidust lõuendiraame, kuna nende kasutamisel on tagatud teose pikaealisus.
Mitmekülgsus – liimpuidu kasutamine võimaldab toota paljusid erinevaid suuruseid ja profiile, kuna seda on hõlbus töödelda. Tehtud saavad nii peenemad, kui ka paksemad, galeriistiilis lõuendiliistud.
Sõrmjätkatud+liimitud puidust lõuendiliistud
Lisaks eraldiseisvalt liimpuidule ja sõrmjätkatud puidule on võimalik võtta mõlema puidu parimad omadused ja panna nad kokku, saades nii sõrmjätkatud+liimitud puidust tehtud lõuendiliistud. Sellise liist on tõeline tippkvaliteedi toode, mis tagab selle, et lõuendiraam on stabiilne, tugev ja ajale suurepäraselt hästi vastupidav.
Oksakohad lõuendliistudes – jah või ei?
Oma olemuselt on oksakohad puidu looduslikud ebatäiused. Oksakohad mõjutavad lõuendiliistude väljanägemist ja kvaliteeti, mistõttu soovitame alati valida lõuendiliistude puhul oksavabad liistud. Oksakohad võivad põhjustada lõuendiliistude kõveraks tõmbumist või teisi muudatusi raamis, näiteks pragusid. Paljud eelistavad oksavabasid liiste ka esteetiliselt põhjustel, kuivõrd oksakohad torkavad raamil silma. Oksavabad raamid on ühtlase ja puhtama tegumoega.
Mida meie soovitame
Nagu alguses välja tõime – valikud, milliseid teha, valides välja lõuendiliiste, on mitmeid. Paljud valikud sõltuvad muidugi ka inimese enda soovidest, eelistustest ja võimalustest. Olles tegelenud selles valdkonnas rohkem kui 25-aastat julgeme mõned soovitused anda, mida pidada silmas lõuendiliistude valimisel.
Omame kogemust kõigi antud puiduliikidega töötamisel ning soovitame lõuendiliistude valmistamisel kasutada männipuitu. Männipuit on parima hinna-kvaliteedi suhtega, pakkudes tugevat, vastupidavat lõuendiliistu, olles samal ajal hästi kättesaadav ning seetõttu ka hea hinnaga. Kasutame ise põhjamaist männipuitu, mis on oma omadustelt veelgi tugevam ja vastupidavam, kuna põhjamaine mänd kasvab külmas kliimas kaua, mis muudab puidu tihkeks ja tugevaks.
Kõige tugevamad ja stabiilsemad raamid saab, kui kasutada sõrmjätkatud+liimitud puidust tehtud lõuendiliiste. Nii on kasutusel mõlema puidutöötlemise tulemuse parimad omadused. Kindlasti tuleks valida liistud, mis on oksavabad, kuna oksakohad võivad tuua kaasa liistude kõverdumise ja üldise raami nõrgenemise.
Rohkem infot meie toodetavatest lõuendiliistudest võib leida SIIT.
Loodame, et posituses jagatud soovitused aitavad teil paremini langetada otsuseid teemal milline puit ikkagi valida lõuendiliistude kasutamiseks. Selge on see, et kvaliteetsetest lõuendiliistudest tehtud raamid tagavad selle, et lõuenditele jäädvustatud teosed jäävad kestma ja meid rõõmustama pikaks ajaks.
Kõike paremat,
Helena Lepper
Turundus- ja müügijuht
Kenover Puit OÜ